Yabancı transferinde daha önce Kyle Allman Jr. ve Muhammed Ali Abdur-Rahkman ile anlaşma sağlayan kulübümüz, yeni sezon transfer çalışmaları kapsamında NBA patentli guard Mason Jones ile sözleşme imzaladı.

Connors State College’ta başlayıp Arkansas’ta devam eden NCAA kariyerinde çeşitli başarılara imza atan Jones, ilk sezonunu 13.9 sayı, 3.9 ribaund ortalamalarıyla tamamladıktan sonra ikinci sezonunda önemli bir çıkış gösterdi. Ribaund ve skor kategorilerinde takımının en iyi iki isminden biri olan 1998 doğumlu oyuncu, art arda üç hafta boyunca Güneydoğu Konferansı’nda (SEC) haftanın oyuncusu seçilirken, SEC tarihinde de Shaquille O’Neal ve Jodie Meeks ile birlikte birden çok maçta 40 sayı atan üçüncü oyuncu olma başarısını gösterdi. Takımdaki ikinci yılında 1000 sayı barajını aşmayı başaran 1.93 metre boyundaki skorer oyuncu, ayrıca Arkansas Razorbacks tarihinde de art arda üç maçta 30 sayı barajını aşan ilk oyuncu oldu. 

2020 NBA Draftı’nda seçilememesine rağmen Houston Rockets ile anlaşma sağlayan Mason Jones, devam eden NBA serüveninde Rockets ile birlikte Philadelphia 76ers, Los Angeles Lakers gibi kulüplerin formalarıyla toplam 36 maça çıktı ve 5.4 sayı ortalaması elde etti. 

2022-23 sezonunu NBA Geliştirme Ligi (G-League’de) Mexico City Capitanes formasıyla tamamlayan Jones, sezonu 21.3 sayı, 4.5 ribaund ve 6.5 asist ortalamalarıyla tamamlarken, ilk haftasında ligde haftanın oyuncusu seçildiği Ocak ayında elde ettiği %52.9 saha içi, %41.4 üçlük, %85.7 serbest atış ve %70 doğru şut istatistikleriyle dikkat çekti.

Yeni sezonda Darüşşafaka Lassa forması giymeye hazırlanan Mason Jones’a ‘Daçka’ya Hoş Geldin’ diyor, Yeşil-Siyahlı formayla başarılar diliyoruz.