Genel Bilgi

Bir Spor Kulübünden Çok Daha Fazlası…

1914 yılında kurulan ve Darüşşafaka’nın ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ ilkesini spora da ‘Sporda Fırsat Eşitliği’ ilkesi olarak taşımak üzere yola çıkan Darüşşafaka Spor Kulübü, basketbol şubesini de 1951 yılında kurmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. Ana misyonunu örnek spor insanları yetiştirmek ile temellendiren Daçka, Darüşşafaka’nın bilinirliğini ulusal ve uluslararası arenada artırarak toplumun her kesiminin sevgi, saygı ve desteğini kazanmayı amaçlamakta, basketbol ile birlikte masa tenisi, satranç, jimnastik ve modern dans branşlarında rekabetçi olmayı hedeflemektedir.

1959 yılında İstanbul Bölgesel Lig Şampiyonu olduktan sonra 1961 ve 1962 yıllarında Türkiye 1. Ligi şampiyonu olan ve 1962 yılında Avrupa Kupaları’na katılan ilk Türk kulübü unvanını kazanan Daçka, Türkiye Kupası’nda da 2002, 2016 ve 2022 yıllarında final oynama başarısı göstermiştir. 2017 yılında Turkish Airlines Euroleague’de çeyrek final oynayan Darüşşafaka, 2018’de EuroCup şampiyonu olarak Türk spor tarihinin en önemli başarılarından birine imza atmıştır.

A Takım düzeyinde Basketbol Süper Ligi ve FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden Darüşşafaka, 2 bini aşkın sporcu havuzu ve U10, U12, U14, U16 ve BGL (U18) takımlarıyla altyapıda ülkemizin en köklü basketbol tedrisatlarından birini ihtiva etmekle birlikte, Nadir Gold İstanbul Basket ve Ege Üniversitesi Daçka adıyla Türkiye Basketbol 2. Ligi’nde yarışan pilot takımları ile altyapıdan profesyonelliğe giden yolda genç sporcuların gelişimlerine zemin hazırlamaktadır.

Yarının sporcularını ve bireylerini yetiştirmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Daçka Basket Akademi, Türkiye sathında ülkemizin yeni ve parlak sporcularının yetiştirilmesi için çalışmaktadır. Maslak’taki merkezin yanı sıra Kurtköy, Ataşehir, Göztepe, Bahçelievler ve Ümraniye’de de doğrudan merkeze bağlı şubeleri ile faaliyet gösteren Daçka Basket Akademi, İzmir, Bursa ve Kocaeli ile devam eden atılımlarını Türkiye sathına yayma çalışmalarına da devam etmektedir.

Tüm altyapı faaliyetlerinin yanı sıra A takım düzeyinde de ulusal maçlarını Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda oynayan Darüşşafaka, Avrupa kupalarında çıktığı müsabakaları da Volkswagen Arena’da oynamaktadır.