FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde mücadele eden A takımımız, Son 16 J Grubu’ndaki 3. maçında Baxi Manresa’ya deplasmanda 89-74 mağlup oldu.

Darüşşafaka’mız, FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi Son 16 J Grubu’ndaki üçüncü maçında Baxi Manresa’nın İspanya’da konuğu oldu.

Takımımız, karşılaşmaya Troy Caupain, Wayne McCullough, Isaiah Pineiro, Nathan Boothe, Gabriel Olaseni beşi ile başladı.

Maçın ilk çeyreğinde İspanya temsilcisinin hücumda etkili bir oyunu vardı. Takımımızın ilk 9 sayısını Wayne McCullough kaydetti. McCullough’a skor desteği, ilerleyen dakikalarda Isaiah Pineiro’dan geldi. İkinci 10 dakikaya 21-13 geride giren takımımız karşısında hücumdaki etkisini devam ettiren Manresa, aradaki farkı çift haneye kadar çıkardı. (27-15) Çeyrek içinde yeşil-siyahlı ekibimizin şut ritmini bulamamasıyla birlikte aleyhimize çalınan iki sportmenlik dışı faulün de etkisi ile oyunun kontrolü İspanya temsilcisinde oldu. Daçka, farkı minimum 10 sayıya kadar düşürebildi; devre arasında soyunma odasına Manresa’nın 49-31’lik üstünlüğüyle gidildi.

Üçüncü çeyrekte Baxi Manresa aradaki farkı açma çabasında olsa da McCullough-Pineiro ikilisi farkı 12 sayıya kadar indirdi. (55-43) Çeyreğin ilk 5 dakikasında 13-6’lık bir seri yakalayan Darüşşafaka’mız, geri dönüş çabalarını sürdürdü. Kara Panterler, çeyreğin bitimine 4 dakikadan az bir süre kala Troy Caupain ve Sinan Güler’den gelen basketlerle skor aralığını tek hanelere indirdi. (57-49) Çeyreğin son dakikalarında savunma kimliğini öne çıkarmaya başlayan takımımız, Wayne McCullough’nın faul problemine girmesine karşın takım kaptanımız Sinan Güler ile hücumdaki ritmini yükseltti. Baxi Manresa da tam tersine, hücumdaki ritmini kaybetmeye başladı. Daçka, Nathan Boothe’un son saniye geriye çekilerek attığı basketle farkı 7 sayıya düşürdü.

Son 10 dakikaya 63-56 geride giren Darüşşafaka’mız Boothe’un da hücumdaki ritmini bulmasıyla maça yavaş yavaş ortak olmaya başladı. Akabinde Gabriel Olaseni ile basket faulden 2+1 sayı bulan takımımız, 1 dakika geçmeden farkı 4 sayıya indirdi. (65-61) Fakat takımımız, tartışmalı hakem kararlarının da olduğu maçın son dakikalarında farkı yeniden yükselten Manresa karşısında, mücadeleden 89-74 mağlup ayrıldı.

Gruptaki üçüncü maçında ikinci yenilgisini alan Darüşşafaka’mızda maçın en skorer oyuncusu Wayne McCullough 22 sayı ve 3 top çalma ile öne çıkarken, Troy Caupain de 17 sayı ve 4 asist kaydetti.

Karşılaşmanın detaylı istatistikleri için tıklayınız.