Darüşşafaka’nın simge isimlerinden, eski milli futbolcu Galip Haktanır, 102 yaşında hayata gözlerini yumdu.

2021 yılında Darüşşafaka Spor Kulübü tarafından ‘Türkiye’nin Yaşayan En Yaşlı Milli Sporcusu’ ve ‘En Kıdemli Darüşşafakalı’ olarak, 100. yaş günü kutlanan Haktanır, 1921 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Babasını kaybetmesi üzerine küçük yaşlarda İstanbul’daki dedesinin yanına geldi. 1932’de, ilkokul dördüncü sınıftayken Darüşşafaka Lisesi’ne girdi. Futbola Darüşşafaka Lisesi takımında başladı. Futbol dışında voleybol ve masa tenisinde de okul takımlarında yer alan Haktanır, ayrıca okullar arasında düzenlenen Atatürk Koşusu’nda birinciliği kazandı. Lise 1 öğrencisiyken Beşiktaş B takımında yer aldı. O tarihlerde lise öğrencilerinin kulüp takımlarında resmi maçlarda oynaması yasak olduğundan sadece özel maçlarda forma giydi. Kısa sürelerle Galatasaray ve Fenerbahçe’de de maçlara çıktı fakat kendi isteğiyle Vefa Takımı’nda oynamayı seçti.

‘Kör’ Galip HAKTANIR: Hakem Oyundan Attı, Ben ‘Kal’ Dedim, Kaldı!

1942’de Darüşşafaka Lisesi’ni bitiren Galip Haktanır, aynı yıldan itibaren Vefa’nın lig maçlarında mücadele etmeye başladı. Santrafor mevkiinde oynadığı başarılı futbolla kısa sürede parladı. Henüz bebekliğinde geçirdiği bir kaza nedeniyle sağ göz kapağının sarkık kalması nedeniyle “Kör Galip” lakabıyla ünlendi. Kısa sürede Vefa kaptanlığına getirilen Galip Haktanır, mücadeleci karakterini takıma da yansıttı. Nitekim daha önce İstanbul Ligi’nde en iyi derecesi dördüncülük olan Vefa, 1946-47 sezonunda şampiyonluğu averajla Fenerbahçe’ye kaptırarak ikinci oldu. Galip Haktanır Vefa’daki istikrarlı futbolu sonucunda Milli Takım’a da seçildi. İkinci Dünya Savaşı nedeniyle 11 yıldır müsabaka yapamayan Türk Milli Takımı’nın 1948’de İstanbul’da oynadığı Avusturya maçında forma giydi. Milli müsabakaların çok seyrek oynandığı dönemde, 1948 – 1950 arası beş A, bir B olmak üzere toplam altı kere milli formayı giydi. 1955’te futbolu bıraktıktan sonra antrenörlüğe başladı. Çeşitli dönemlerde birkaç kez Vefa antrenörlüğü dışında, Eyüp ve Beylerbeyi takımlarını çalıştırdı. Vefa Kulübü’nde antrenörlük dışında uzun yıllar idarecilik yaptı ve genel kaptanlık görevini üstlendi.

Darüşşafaka Spor Kulübü olarak, 30 Eylül 2023 günü hakkın rahmetine kavuşarak aramızdan ayrılan değerli büyüğümüz Galip Haktanır’a Allah’tan rahmet, aile ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

Merhumun cenazesi 1 Ekim Pazar günü Karacaahmet Şakirin Camii’nde kılınacak öğle namazına müteakiben Çavuşbaşı Yukarı Baklacı Mezarlığı’nda toprağa verilecektir.