Darüşşafaka A takımımızın baş antrenörü Selçuk Ernak, Deplase Dergi’nin Achilles’in Bağları adlı podcast programının konuğu oldu.

Yeni kuşak basketbolcularla çalışmalarıyla ilgili konuşan Selçuk Ernak, “Benim antrenörlüğe başladığım zamandan bu yana kadar pek çok kuşak geçti. İlk antrenörlüğe başladığım zaman; Aydan Ağabey’in (Siyavuş) asistanı iken, takımda benden 10 yaş büyük oyuncular vardı. Şimdi jenerasyon olarak aramızdaki fark bambaşka bir hal aldı. Ama şu çok önemli; gelen hiçbir jenerasyon, bir öncekinin aynısı değil. Tabii çalışma ahlakı, çalışkanlık, kendine yatırım yapma, temel olarak bir değişiklik arz etmiyor ama bu, bütün gelen yeni jenerasyonların buna ikna olması ile alakalı ya da onların doğru düğmelerini bulmakla alakalı. Bizim ve onların kendimizi geliştirmemiz gerektiği bir gerçek. Şu an 25 yaşına gelmiş bir oyuncuyu, 35 yaşına gelmiş bir oyuncu gibi ikna etmedik. Aynı şekilde, 17-18 yaşlarında, bize katılan yeni oyuncuyu da 25 yaşına gelmiş gibi ikna etmiyorum. Çünkü hayata bakışları, günlük yaşam alışkanlıkları, aldıkları eğitimin kalitesi ve nasıl kullandıkları ya da çocukluklarından beri, evde yüklendikleri sorumluluklar… Bunların hepsini bir arada düşünürsek, onlar için farklı metotlar gerektiriyor. Sürekli gençlerle birlikte olduğumuz için olayın değişikliğinden kopmuyoruz. Her yeni gelen jenerasyonu, her yeni sezonda gözlemleme fırsatımız oluyor. Bence daha önceki jenerasyonlarda da ikna etmek çok önemli bir kavramdı ama yeni jenerasyonlar geldiği için şunu görüyorum ki, oyuncuların olgunlaşması biraz daha geç oluşuyor. Bu benim subjektif fikrim; eski oyuncuların daha erken olgunlaştığını ve daha erken sorumluluk aldığını düşünüyorum. Biraz da eski oyuncuların daha erken oynama fırsatına kavuşması ve daha az yabancılı bir ortamda oynamaları birer faktör tabi…” açıklamalarında bulundu.

Darüşşafaka’daki takım ruhundan da bahseden Ernak, “Bu sadece benim ve ekibimin değil, bizim kulübümüzün, kurumumuzun karakteri diyebilirim; benimsediği ve yansıtmak istediği bir durum. Biz, genç oyuncu üretebilen, elindeki tecrübelilerin, genç oyuncunun yetişmesinde katkı verdiği ve hep beraber mücadele etmekten asla vazgeçmeyen bir takım olmak ve bunu uzun seneler sürdürmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Söyleşinin tamamını dinlemek için tıklayınız.