Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nin 23. haftasında oynanan Darüşşafaka Lassa – Onvo Büyükçekmece maçının açılış seremonisine her iki takım da sahaya 2002 yılında Dilek Sabancı’nın liderliğinde kurulan ve bu yaz altın madalya parolasıyla Berlin’e gitmeye hazırlanan Türkiye Özel Sporcular Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (TÖSSED) sporcuları ile çıktı.

İlk çeyreğin sonunda ayrıca düzenlenen törenle taraftara takdim edilen sporcular, ‘’Oyun Birlikte, Hayat Birlikte’’ sloganıyla taraftarı selamlarken taraftarlar da alkış ve tezahüratlarla sporculara başarı dileklerini sundular.

12-26 Haziran tarihleri arasında, Berlin’de, 190 ülkeden, 7 bini aşkın sporcunun katılacağı ‘Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları’na 3×3 Karma Basketbol, Atletizm, Bocce ve Yüzme branşları ile katılacak sporcular, altın madalya parolasıyla devam eden hazırlıklarını sürdürüyor.

Oyguç: Hedef Altın Madalya

TÖSSED Başkan Yardımcısı ve Eski Milli Basketbolcu Tamer Oyguç, Berlin’e iddialı bir takımla gideceklerini ifade etti. Konuyla ilgili yaptığı açıklamada güzel bir hazırlık dönemi geçirdiklerinin altını çizen Oyguç, ‘’2023’te Berlin’de Özel Olimpiyat Dünya Şampiyonası’na basketbol takımıyla katılıyoruz. Güzel bir hazırlık dönemi geçirdik. 12-26 Haziran tarihlerinde şampiyonada yarışacağız. Çok iddialı bir ekibimiz var. Kafilemiz bu alanda katılıp şampiyon olmuş sporculardan oluşuyor. Kuvvetli gidiyor ve altın madalya ile dönmek istiyoruz’’ ifadelerine yer verdi.

TÖSSED Hakkında

1982 yılında Prof. Dr. Hıfzı Özcan ve Sakıp Sabancı’nın önderliğinde temeli atılan Özel Olimpiyatlar Türkiye, 2002 yılından itibaren Dilek Sabancı’nın liderliğinde Türkiye Özel Sporcular Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (TÖSSED) çatısı altında yol alıyor. TÖSSED; özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve oyun olanakları sağlayarak, fizik kondisyonlarını, motor becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine, cesaretlerini sergilemelerine, başarılarının mutluluğunu yaşamalarına, toplum ile ilişkilerini güçlendirmelerine yardımcı olmayı ve sosyal hayata katılımlarını sağlamayı amaçlıyor.