Darüşşafaka Tekfen, İtalya kampındaki ikinci maçında Olbia Sardaigne’da AS Monaco Basket ile karşılaştı. Rakibimiz AS Monaco Basket takımı geçen sene Fransa Ligi’ni lider bitirdi. Playofflarda durum 2-2 iken son maçta kendi evinde sürpriz bir şekilde Le Mans’a yenilip şampiyonluğu kaybettiği için Euroleague’e katılamadı. Ayrıca FIBA şampiyonlar Ligi’nde finale kadar gitti.

Ekibimiz maça kötü başladıktan sonra devreye berabere girdi. Üçüncü çeyrekteki etkili oyunu ve iyi savunmasıyla maçı 63-71 kazandı.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Tekfen Ray Mccalum, Jon Diebler, Zanis Peiners, Micheal Eric ve Emircan Koşut ilk beşi ile başlarken Fransız ekip ise Remy Barry, Elmedin Kikanovic, Jarrod Jones, Gerald Robinson ve Yakuba Quattara ilk beşini tercih etti.

Mücadeleye hızlı başlayan taraf AS Monaco Basket oldu. Çeyreğin devamında Stanton Kidd ile hücumda etkili olan takımımız hücumda toparlansa da ilk çeyreğin son saniyesinde Robinson’ın gözyaşı damlasıyla çeyreği 22-17 yenik kapattı.

İkinci çeyreğe hızlı giren taraf Daçka oldu. Ahmet Çakı’nın öğrencileri istekli savunması ve düzenli hücumlarla farkı kapattı ve 30-33 öne de geçti. AS Monaco’ya mola aldırtan ekibimiz mola dönüşü üstünlüğünü kaybetse de Jeremy Evans’ın takip smacıyla devreye 37-37 beraberlikle girdi.

İkinci yarıya iyi başlayan ekibimiz Zanis Peiners’in dipten bulduğu üçlük, Ray Mccalum’un top çalması üstüne smacı ve Emircan Koşut’un geriye çeklilerek attığı orta mesafeyle farkı bir anda 7 sayıya çıkarttı. AS Monaco bu seri karşısında mola almak zorunda kaldı. Çeyreğin ortalarına doğru Monaco geri dönüş için çaba harcasa da Jon Diebler ve Markel Brown ile bulduğumuz üst üste üçlükler farkı daha da açtı. Çeyrek boyunca rakibine sadece 5 sayı attıran takımımız farkı 16’ya çıkarak çeyreği 42-58 önde kapattı.

Son çeyreğe baskılı başlayan Monaco farkı 10’a kadar indirmeyi başardı fakat kendi aldığı hücum reboundu sonrası üçlüğü bulan genç oyuncumuz Berk Demir 2 dakika kala takımımızı 13 sayı öne geçirdi. Ekibimiz maçı 63-71 kazanarak Sardenya’daki turnuvayı iyi bir şekilde bitirdi.