Darüşşafaka Tekfen, Turkish Airlines Euroleague 28.hafta maçında Zalgirio Canaria Arena’da Zalgiris Kaunas’a konuk oldu.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Tekfen Toney Douglas, Muhammed Baygül, Stanton Kidd, Jeremy Evans ve Micheal Eric beşiyle başlarken Zalgiris ise Leo Westermann, Brandon Davis, Aaron White, Edgaras Ulanovas ve Marius Grigonis beşini tercih etti.

Karşılaşmaya Muhammed Baygül ile çok etkili başlayan Daçka’mız ilk 2 dakika boyunca sayı yemedi ve maça 0-4 önde başladı. Serbest atış çizgisinden sayılar bularak skor perdesini açan Litvanya temsilcisi ilk saha içi basketini bulamadan 4-11 geriye düşünce mola almak zorunda kaldı. Attığımız 11 sayının hepsinde bir katkısı olan Muhammed Baygül molaya 7 sayı ve 2 asist ile girdi. Moladan 12-0’lık bir seri ile dönen ev sahibi ekip seyircisinin de desteğini arkasına aldı. Bu seriyi Stanton’ın basketiyle son veren Daçka’mız Mert Akay’ın sayılarıyla çeyreği 22-18 geride kapattı.

İkinci çeyreğe kötü başlayan takımımız 6-0’lık bir seriye engel olamayınca koçumuz mola almak zorunda kaldı. Moladan da basketle dönen taraf ev sahibi ekip oldu. 17’ye kadar çıkan farkı Micheal Eric’in basketiyle durduran ekibimiz hücumda çok zorlandı. Üst üste top kayıpları ve isabetsiz atışlar sonrası çeyreğin son bölümünde Jeremy Evans ile kendine gelen Darüşşafaka Tekfen devreye 49-30 geride girdi.

İkinci yarıya da hücumda tutuk başlayan Daçka’mız, çeyreğin başında savunmasıyla ayakta kalsa da daha sonra kolay sayılara izin vermeye başlayınca fark 25’e çıktı. Tv molasından üst üste sayılarla dönen ekibimiz farkın daha fazla açılmasına izin vermedi. Son çeyreğe Zalgiris Kaunas 68-46 önde girdi.

Son çeyreğe üst üste üçlüklerle başlayan Litvanya ekibine karşılık veren isim kaptanımız Oğuz Savaş oldu. Çeyreğin ortalarına doğru kontrolü tekrar kaybeden Darüşşafaka Tekfen, 30 sayı farkla geri düşünce koçumuz mola almak zorunda kaldı. Moladan 5 Türk oyuncudan oluşan bir beşle dönen ekibimiz Doğuş ve Mert ikilisinin sayılarıyla ve savunmadaki baskılı oyunuyla başarılı oldu. Maç 94-67 Zalgiris üstünlüğüyle sonuçlandı.

Maçın detaylı istatistikleri için: https://darussafakabasketbol.com/event/zalgiris-kaunas-darussafaka/