Darüşşafaka Tekfen, yeni baş antrenörü Selçuk Ernak önderliğinde Turkish Airlines Euroleague 12.hafta maçında OAKA’da Panathinaikos OPAP’a konuk oldu.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Tekfen Markel Brown, Toney Douglas, Micheal Eric, Jon Diebler ve Jeremy Evans beşiyle başlarken Pana ise Nick Calathes, Konstantinas Mitroglu, Georgios Papagiannis, Deshaun Thomas ve Nikos Pappas beşini tercih etti.

Zorlu maça iki takım da basketlerle başladı. Hücumda Micheal Eric’i kullanarak maça başlayan Daçka’mız savunmada biraz zorlandı. İlk 4 dakikayı Yunan ekibi 13-6 önde geçti ve televizyon molasına da 15-8 önde girdi. Moladan Markel Brown’ın basketiyle dönen ve hücumda doğru oynayan ekibimiz savunmada da rakibini birkaç zor atışa mecbur ederek farkı 4’e indirdi ve rakibine mola aldırdı. Çeyreği Pana 22-16 önde kapattı.

İkinci çeyreğe de top kayıplarıyla başlayan Darüşşafaka Tekfen bu çeyrekte savunmada daha dirençli olsa da dikkatsiz top kayıpları sebebiyle farkı eritemedi. Top kayıplarının iki takım adına da fazla olduğu bu çeyrekte takımımız adına en etkili isim Toney Douglas olurken, rakibimizde ise Keith Langford etkili oldu. Soyunma odasına da Keith Langord’ın son saniye basketiyle ev sahibi ekip 43-32 önde girdi.

Üçüncü çeyrekte soyunma odasından toparlanmış bir şekilde dönen Daçka’mız farkı çeyreğin hemen başında 6’ya indirdi. Çeyreğin ortalarına doğru rakibini faul problemine sokan ve bu andan itibaren yılmadan potaya giden Darüşşafaka Tekfen faul çizgisinden çok etkili olmaya başladı. Çeyreğin sonlarına doğru savunmada da ağırlığını koyan takımımız son çeyreğe başlarken farkı 4’e indirdi. 57-53.

Son çeyreğe de üçüncü çeyrekte arkasına aldığı rüzgarla giren ekibimiz farkı çeyreğin hemen başında Oğuz Savaş’ın basket faulüyle 1’e indirdi ve rakibine mola aldırdı. 61-60. Moladan 4-0’lık mini bir seri ile dönen Panathinaikos yine de kontrolü ele alamadı. Bu seriye de iyi bir reaksiyon veren Daçka’mız Toney Douglas’ın bulduğu üçlükle 4 dakika kala maçı beraberliğe getirdi. 65-65. Bu andan itibaren 8-0’lık bir seri yakalayan Yunan ekibi maçı da  75-67 kazandı.

Maçın detaylı istatiskleri için: https://darussafakabasketbol.com/event/panathinaikos-athens-darussafaka/