Darüşşafaka Tekfen, Turkish Airlines Euroleague 14.hafta maçında Mystichi Arena’da Khimki Moscow Region’a konuk oldu.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Tekfen Doğuş Özdemiroğlu, Toney Douglas, Micheal Eric, Zanis Peiners ve Jeremy Evans beşiyle başlarken Khimki ise Malcolm Thomas, Dee Bost, Charles Jenkins, Andrey Zubkov ve Garlon Green beşini tercih etti.

Karşılaşmaya etkili başlayan taraf Dee Bost ile ev sahibi ekip oldu. Dış atışlarda etkili olan rakibi karşısında Darüşşafaka Tekfen ise içeriden basketler bularak dengeyi yakaladı. Boyalı alandan rahat sayılar bulan Daçka’mız Televizyon molasına Doğuş’un üçlüğü ve Micheal Eric’in basket faulüyle 11-13 önde girdi. Moladan üst üste üç üçlükle dönen ev sahibi ekip bu çeyrekteki yüksek yüzdeli dış atış isabet oranını sürdürdü ve 22-16 öne geçti. Koçumuz Selçuk Ernak mola almak zorunda kaldı. Moladan da Malcolm Thomas ile etkili dönen ev sahibi ekip ilk çeyreği 30-18 önde kapattı.

İkinci çeyreğe Stanton Kidd ile yeniden oyuna tutunana Daçka, çeyreğin başında agresif savunması ve Stanton’ın sıcak eliyle farkı 6’ya indirdi. 39-33. Çeyreğin devamında da dış atışlarda yüksek yüzdesini sürdüren ekibimiz farkı çeyreğin bitimine 3 dakika kala Zanis Peiners’in turnikesiyle1’e indirdi. Bu çeyrek hem savunmada hem hücumda inanılmaz bir performans sergileyen Daçka’mız Ray McCallum’un üçlüğüyle 41-43 öne geçti ve Khimki’ye mola aldırdı. Soyunma odasına Rus ekibi 45-43 önde girse de büyük bir farkı eriten ekibimiz rüzgarı arkasına almış oldu.

Üçüncü çeyreğe hücumda tutuk başlayan Darüşşafaka Tekfen çeyreğin başında 56-47 geriye düştü. Çeyreğin bitimine 5 dakika kala Selçuk Ernak mola almak zorunda kaldı. Moladan hücumda sayılarla dönen Daçka üst üste üçlüklerle farkı 6’ya indirdi. Çeyreğin sonuna doğru eli tekrar ısınan Khimki kısaları sayesinde son çeyreğe Rus ekibi 69-57 önde girdi.

Son çeyreğe baskılı başlayan takımımız periyodun hemen başında farkı içeriden gelen basketlerle 6’ya indirdi. 69-63. Farkı 6’ya indirdikten sonra bir türlü daha da azaltamayan Darüşşafaka Tekfen son 4 dakikaya 79-72 geride girdi. Son bölümde direncini yitirmeyen ve maça tutunan Daçka savunmada rakibine sayı attırmayarak, baskılı bir oyunla farkı 26 saniye kala Ray McCallum’ın basketiyle 3’e indirdi. 83-80. Khimki’nin molası sonrası rakibini top kaybına zorlayan ekibimiz 21 saniye kala topu geri kazandı. Moladan Jeremy Evans’ın çabuk bir basketiyle dönen Daçka’mız daha sonrasında 16 saniye kala Markel Brown’ın baskılı savunmasıyla rakibini bir top kaybına daha zorladı ve Jeremy ile bir basket daha buldu! 83-84. 7 saniye kala topu çıkartan Khimki Jordan Mickey ile 1.4 saniye kala faul almayı başardı. Çizgiden 2’de 2 atan Mickey maçı da ev sahibi ekibe kazandırdı. 85-84.

Maçın detaylı istatistikleri için: https://darussafakabasketbol.com/event/khimki-moscow-region-darussafaka/