Darüşşafaka Tekfen, Turkish Airlines Euroleague sekizinci hafta maçında Fenerbahçe Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda Fenerbahçe’ye konuk oldu.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Tekfen Ray McCallum, Stanton Kidd, Markel Brown, Jeremy Evans ve Oğuz Savaş beşiyle başlarken Fenerbahçe ise Erick Green, Marko Guduric, Nicola Melli, Ali Muhammed ve Ahmet Düvelioğlu beşini tercih etti.

Maçtan önce uzun yıllar Fenerbahçe forması giyen kaptanımız Oğuz Savaş’a Fenerbahçe tarafından çiçek ve Euroleague’de oynadığı 144 maça istinaden bir forma verildi.

Karşılaşmaya iki takım da hücumda tutuk başladı. İlk 2 dakika skorsuz geçildi. Daha sonra savunmada etkinliğini sürdüren Fenerbahçe, hücumda da ritmini bulunca maça 7-0’lık seriyle başladı. Bu seriye Jeremy Evans’ın üst üste 5 sayısıyla cevap veren Daçka, TV molasına 11-7 geride girdi. Moladan hücumda top kayıplarıyla dönen takımımızın bu top kayıplarını sayıya çeviren Fenerbahçe farkı 8’e çıkartınca koçumuz Ahmet Çakı mola almak zorunda kaldı. Moladan da etkili dönen taraf Fenerbahçe oldu ve periyodu 25-10 önde kapattı.

İkinci çeyreğe iyi başlayan taraf Darüşşafaka Tekfen oldu. 0-5’lik bir seri yakalayan ekibimize Fener de aynı şekilde karşılık verdi. İlk çeyreğe göre daha çekişmeli geçen bu çeyrekte takımımız özellikle hücumda etkiliydi. Ray McCallum’un içeri penetreleriyle rakibini zorlayan Daçka’mız farkı çeyreğin bitimine 4 dakika kala 10’a indirdi ve Obdradovic’e mola aldırdı. 36-26. Moladan Melih Mahmutoğlu ile etkili dönen Fenerbahçe farkı 14’e çıkarttı. Çeyreğin son bölümünü çok iyi oynayan Daçka soyunma odasına 9 sayı farkla 46-37 geride girdi.

İkinci yarıya içeriden agresif başlayan takımımız farkı eritmeye yavaş yavaş devam etti. Hücumda dış atışlarda etkili olamasa da savunmadaki doğru yardımlarıyla rakibini hatalara zorlayan Daçka’mız 4 dakika kala Melli’den yediği üçlükle TV molasına 54-47 girdi. TV molasından içeriyi zorlayarak dönen taraf bu sefer Fenerbahçe oldu. Boyalı alandan üst üste basketler bulan rakibimiz karşısında takımımız oyuna tutunmaya devam etti. Bu çeyrekte 10 sayı bulan Micheal Eric hücumda takımımızın skor yükünü çekti, fakat Fenerbahçe’nin uzunları da aynı şekilde etkili olunca son çeyreğe Fenerbahçe 68-56 üstün girdi.

Son çeyreğe etkili başlayan Fenerbahçe, savunmada tam saha baskı ile başladı. Buna karşın Oğuz Savaş ile pes etmeyen Daçka yoğun seyirci desteğine rağmen ayakta kaldı. Ray McCallum’un hızlı hücumda 1’e 2 giderek bitirdiği basket faul, üstüne Kartal Özmızrak’ın penetre üstünden bulduğu basket faul ile farkı 2 dakika içinde 18’den 9’a indirdi. Obradovic’in molasından iyi dönen Fenerbahçe 6-0’lık seri ile maçı kopardı ve takımımız çok iyi mücadele etse de bu zorlu deplasmandan 100-79 mağlup ayrıldı.