Darüşşafaka Tekfen Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi beşinci hafta karşılaşmasında Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda Tofaş Spor Kulübü’nü konuk etti. Son çeyreğe 8 sayı geride giren ekibimiz büyük bir mücadele ortaya koysa da maçtan 78-82 mağlup ayrıldı.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Tekfen Doğuş Özdemiroğlu, Stanton Kidd, Zanis Peiners, Jeremy Evans ve Oğuz Savaş ile başlarken Bursa ekibi ise Sammy Meija, Kyle Weems, Jefree Withey, Kenneth Kadji ve Diante Garrett beşini tercih etti.

Maçtan önce, Darüşşafaka’mızı TBL şampiyonu yaparak BSL’ye çıkartan eski baş antrenörümüz Orhun Ene’ye kulüp başkanımız Ümit Başkırt çiçek takdim etti.

Maça içeriden etkili başlayan Daçka, boyalı alandan üst üste sayılar buldu. Buna karşın Bursa ekibi Garrett ile etkili oldu. 6-2 öne geçtikten sonra rakibinin 0-9’luk serisine engel olamayan takımımız televizyon molasına da 11-16 geride girdi. Moladan da hücumda etkili dönen Tofaş, koçumuz Ahmet Çakı’ya çeyrek bitmeden mola aldırmak zorunda bıraktı. Savunmadan kendine gelen Daçka yine de çeyreği 16-24 geride kapattı.

İkinci çeyreğe iyi savunmayla başlayan Darüşşafaka Tekfen, hücumda zorlanmaya devam etti. Bu kilidi Jon Diebler, penetresi üzerinden bulduğu basket faul ile kırmayı başardı. Berk Demir’in attığı fake üzerinden bulduğu orta mesafeyle de rakip takım koçu Orhun Ene’ye mola aldırdı. Moladan sonra takımlar başa baş bir oyun sergiledi. Bu çeyrekte oyunun iki tarafında da çok daha dengeli bir oyun sergileyen Daçka 2 dakika kala 34-32 öne geçti. Soyunma odasına ekipler 38-38 berabere girdi.

Üçüncü çeyreğe Micheal Eric ile içeriden sayılar bulma yolunda giden Darüşşafaka Tekfen savunmada da rakibini zor şutlara zorladı. Yine de farkı bir türlü açamadı, takımlar karşılıklı basketler buldu. Periyodun sonlarına doğru dışarıdan çok etkili olan Tofaş, farkı 49-59 ile 10’a kadar çıkarttı. Son çeyreğe de 55-63 Bursa ekibi önde girdi.

Son çeyreğe iki takım da dağınık başladı. Savunmada baskılı başlayarak rakibini top kayıplarına zorlayan ve hücumda da Jeremy Evans’ın bitirişleriyle etkili olan Daçka çeyrek boyunca vazgeçmeden maça tutundu. İstekli oyununu ve mücadelesini bütün periyod sürdüren ekibimiz rakibini top kayıplarına zorlamaya devam ederek skoru 30 saniye kala 76-78’e getirdi. Orhun Ene’nin molası dönüşü Garrett ile çok kritik bir basket bulan Tofaş maçı 78-82 kazandı.