Darüşşafaka Tekfen, Turkish Airlines Euroleague 20.hafta maçında Volkswagen Arena’da Kirolbet Baskonia Vitoria-Gasteiz’i konuk etti.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Tekfen Jon Diebler, Toney Douglas, Muhammed, Stanton Kidd ve Micheal Eric beşiyle başlarken Baskonia ise Johannes Voigtmann, Marcelinho Huertas, Matt Janning, Vincent Poirier ve Shavon Shields beşini tercih etti.

Karşılaşmaya hızlı başlayan taraf Micheal Eric ile Daçka oldu. Rakibini savunmada top kayıplarına zorlayan ve bu top kayıplarını sayılara çeviren Daçka’mız TV molasına 8-2 önde girdi. Moladan 2-9’luk bir seri ile dönen deplasman ekibi oyunda hemen dengeyi kurdu. Matt Janning’in dışarıdan isabetleriyle öne de geçmeyi başaran İspanyol ekibi karşısında savunmada zorlanan ekibimiz hücumdaki yüksek yüzdesiyle farkın açılmasına izin vermedi. Çeyreğin bitimine 1 dakika kala 2000 doğumlu genç oyuncumuz Mert Akay bu sezon EuroLeague’de ilk defa oyuna girdi. Çeyreği takımımız 21-29 geride kapattı.

İkinci çeyreğe genç oyun kurucu ikilimiz Doğuş ve Kartal ile baskılı başlayan Darüşşafaka Tekfen çeyreğin hemen başında farkı 3’e indirdi. Yüksek tempolu ve bol skorlu geçen ikinci çeyrekte seyir zevki yüksek bir basketbol oynandı. Bir türlü öne geçemeyen Daçka yine de farkı tek hanelerde tutmayı başardı. Rakibinin erken faul problemine girmesinden de iyi yararlandı. Hücumda dengeli bir sayı dağılımıyla oynayan ekibimiz devreye 45-47 geride girdi.

Üçüncü çeyreğe de içeriden Micheal Eric’i kullanarak başlayan Darüşşafaka Tekfen çeyreğin bitimine 7 dakika kala beraberliği yakaladı ve 5 dakika kala da Zanis Peiners’in basketiyle öne geçti. 53-51. Toney Douglas ile bulduğu üçlükle de farkı 4’e kadar çıkarttı. Bu çeyrekte kaptanımız Oğuz Savaş önderliğinde inanılmaz bir mücadele ortaya koyan Daçka’mız, son çeyreğe 63-61 önde girdi.

Son çeyreğe Toney Douglas’ın üçlüğüyle başlayan Darüşşafaka Tekfen çeyreğin hemen başında farkı 6’ya çıkarttı. 67-61. Bu bölümden sonra bir süre sayı bulmakta zorlanan takımımız savunmasıyla oyuna tutundu. Hücumda doğru şutlar bulmaya devam eden ve Baskonia’nın öne geçmesine izin vermeyen Daçka’mız müthiş savunmasıyla son 4 dakikaya 75-68 önde girdi. 3 dakika kala Baskonia’nın aldığı molaya da bu skor ile girildi. Son bölümün büyük bir çekişmeye sahne olduğu maçta 1 dakika 32 saniye kala yine Toney Douglas’ın uzaklardan bulduğu bir üçlükle ekibimiz skoru 78-70’e getirdi. Baştan sona hiç vazgeçmeden oynayan Daçka’mız maçtan da 80-75 galip ayrıldı!

Maçın detaylı istatistikleri için: https://darussafakabasketbol.com/event/darussafaka-baskonia-vitoria-gasteiz/