Darüşşafaka Tekfen Sinan Erdem Spor Salonu’nda TÜBAD Mehmet Baturalp Turnuvası yarı final müsabakasında Rusya temsilcisi Khimki Moscow ile karşılaştı. İtalya kampından son 4 maçını kazanarak gelen Daçka, bu sezon Euroleague’deki rakiplerinden biri olan Khimki’yi yakın geçen bir maç sonucunda 73-70 yenmeyi başardı ve yarınki finale adını yazdırdı.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Tekfen Ray McCallum, Stanton Kidd, Zanis Peiners, Berk Demir ve Micheal Eric ilk beşi ile başlarken Rus ekip ise Jordan Mickey, Anthony Gill, Charles Jenkins, Tony Crocker ve Dee Bost ilk beşini tercih etti.

İlk çeyreğe karşılıklı basketlerle başlanırken, İtalya kampı boyunca iyi bir performans sergileyen pivotumuz Micheal Eric ve genç uzun forvetimiz Berk Demir ile içeriden etkili başladık. İlk 5 dakika sonunda Emircan’ın smaç basketiyle 13-10 önde girdiğimiz ilk periyodun son bölümlerinde top kayıplarımızı Anthony Gill ile hızlı hücum basketlerine çeviren konuk ekip öne geçti ve koçumuz Ahmet Çakı’ya mola aldırttı. Moladan çok baskılı bir savunmayla ve Markel Brown’ın iki üçlüğüyle dönen takımımız ilk çeyreği 24-17 önde kapattı.

İkinci çeyreğe iki takım da tutuk başladı. Kilidi açan takım 6-0’lık bir seri yakalayan Khimki olurken, rakibimize  Zanis Peiners, Jeremy Evans ve Doğuş Özdemiroğlu’nun üçlükleriyle cevap veren ekibimiz üstünlüğünü korudu. Çeyreğin geri kalanı karşılıklı basketlerle geçildi ve soyunma odasına 40-33 önde girdi.

İkinci yarıya içeride Oğuz Savaş ve dışarıda Markel Brown ile etkili başlayan takımımıza Khimki Tony Crocker ile cevap verdi. Çeyreğin ortalarına doğru farkı kapatan konuk ekip çeyreğin bitimine 2 dakika kala 50-51 öne geçti.  Son çeyreğe de ekipler 54-54 berabere girdi.

Son çeyreğe iki takım da top kayıplarıyla ve boş geçen pozisyonlarla başladı. Kilidi ekibimiz adına açan isim Ray McCallum olurken çeyreğin son 5 dakikasına takımlar yine 61-61 berabere girildi. Çeyreğin son bölümünde Stanton Kidd’i uzun forvete çekip kısa bir beşe dönen koçumuz Ahmet Çakı’nın bu hamlesi hem savunmada hem hücumda çok işe yaradı. Rakibini savunmada top kayıplarına ve kötü şutlara zorlayan, hücumda da boş alanları iyi kullanan Daçka son bölümü çok iyi oynadı, maçı da 73-70 kazandı.