Darüşşafaka Tekfen Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 9. hafta karşılaşmasında Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda Galatasaray’ı konuk etti. Liderliğin sürekli el değiştirdiği bu kritik maçta son 2 dakikayı iyi oynayan taraf olan deplasman ekibi maçı 79-84 kazandı.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Tekfen Ray McCallum, Stanton Kidd, Muhammed Baygül, Jeremy Evans ve Micheal Eric ile başlarken sarı kırmızılı ekip ise Aaron Harrison, Nigel Hayes, Jaka Klobucar, Caner Erdeniz ve Zach Auguste beşini tercih etti.

Maçtan önce başkanımız Ümit Başkırt, geçen sezonki Eurocup Şampiyonluğu’muzda büyük katkıları olan eski yardımcı antrenörümüz Ömer Uğurata’ya çiçek ve şampiyonluk yüzüğü verdi.

Maça iki takım da hücumda çok tutuk başladı.İlk 2 dakikada karşılıklı hücumlardan boş dönüldü. Hücumda orta mesafelerle biraz da olsan toparlanan Galatasaray karşısında Daçka etkisiz oyununudevam ettirince ilk 5 dakikayı Galatasaray 2-7 önde geçti. İlk çeyreğin genelinde çok fazla top kaybı yapan ekibimiz 12 sayı kadar geriye düştü. Markel Brown’ın kişisel olarak bulduğu 5-0’lık seriyle biraz kendine gelen Darüşşafaka Tekfen çeyreği yine de 15-20 geride kapattı ama rüzgarı arkasına aldı.

İkini çeyrekte Galatasaray karşısında daha dirençli bir oyun sergileyen Daçka, farkı 2’ye kadar indirdi. Top kayıplarına iki takım da devam etse de maçtaki tempo ikinci çeyrekte daha yüksekti. Hücumda Jeremy Evans takımımız adına olumlu işler yapsa da ekibimiz bir türlü öne geçemedi. Çeyreğin sonlarına doğru Galatasaray farkı tekrar açtı. Soyunma odasına da sarı kırmızılı ekip 37-43 önde girdi.

Üçüncü çeyreğe baskılı savunmayla başlayan Daçka hücumda da Micheal Eric ve Markel Brown ilke üst üste sayılar buldu ve 3 dakika içinde üstünlüğü ele geçirdi. 49-47. Bu serinin üstüne Jeremy Evans’ın müthiş smacı da eklenince Daçka’mız farkı 6’ya kadar çıkarttı. Takımımız özellikle boyalı alanı bu bölümde domine etti. Galatasaray aldığı mola sonrası farkın daha fazla açılmasına izin vermedi ve son çeyreğe de son saniye üçlüğüyle 61-62 önde girdi.

Son çeyreğe iki takım da üst üste üçlüklerle başladı. Bu üçlüklerin 2’si genç oyun kurucumuz Doğuş Özdemiroğlu’ndan gelirken Daçka’mız 7 dakika kala 72-67 tekrar öne geçti ve Galatasaray’a mola aldırdı. Moladan sonra dış atışlarda etkili olan taraf deplasman ekibi oldu. Son 2 dakikaya da Galatasaray 77-79 önde girdi. Son bölümde daha az hata yapan Galatasaray maçı 79-84 kazandı.

Maçın detaylı istatistikleri için: https://darussafakabasketbol.com/event/darussafaka-vs-galatasaray/