Darüşşafaka Tekfen Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 17.hafta karşılaşmasında Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda Anadolu Efes’i konuk etti.

Darüşşafaka Tekfen karşılaşmaya Toney Douglas, Jon Diebler, Jeremy Evans, Mert Akay ve Oğuz Savaş ile başlarken Anadolu Efes ise Rodrigue Beauboais, Adrien Moerman, Tibor Pleiss, Krunoslav Simon ve Doğuş Balbay beşini tercih etti.

Maça genç oyuncumuz Mert Akay’ın üçlükleriyle başlayan Daçka’mız yüksek tempolu geçen ilk 5 dakika sonunda TV molasına 10-13 geride girdi. İki takımın da yüzdeli üçlük attığı bu çeyreğin sonunda önde olan taraf 19-23 ile Anadolu Efes oldu.

İkinci çeyrekte de üçlük çizgisinin gerisinden isabetler bulmaya devam eden Anadolu Efes farkı açmaya başladı. Genel olarak çekişmeli bir basketbolun oynandığı bu çeyrekte takımımız adına Kartal Özmızrak ve Stanton Kidd öne çıkan isimler oldu. Soyunma odasına Darüşşafaka Tekfen 37-47 geride girdi.

Üçüncü çeyreğe 7-0’lık bir seri ile çok hızlı başlayan takımımız Ergin Ataman’a erken bir mola aldırdı. Moladan Adrien Moerman’ın kişisel 0-5’lık serisi ile dönen Anadolu Efes karşısında bu sefer mola alan taraf Selçuk Ernak ile Daçka’mız oldu. Periyodun geri kalanında iki takım da sert bir savunma ortaya koydu ve sahadaki mücadele dozajı yükseldi. Son çeyreğe 55-60 önde giren taraf Efes oldu.

Son çeyreğe iki takım da sayı bulmakta zorlanarak başladı. İlk 2 dakika sayısız geçildikten sonra iki takım da üst üste sayılar bulmaya başladı. İlk yarıda olduğu gibi üç sayılık atış çizgisinin gerisinden etkili olan Anadolu Efes farkı periyodun bitimine 4 dakika kala 9’a çıkarttı. 73-64. Selçuk Ernak’In molasından Toney Douglas’ın çok kritik üçlüğüyle dönen Daçka’mız daha sonrasında Toney Douglas ile üst üste 6 sayı daha buldu ve 1 dakika kala maça beraberliği getirdi. 77-77. Krunoslav Simon ve Jeremy Evans’ın karşılıklı basketler attığı son dakikada takımlar birbirine üstünlük sağlayamayınca maç uzatmaya gitti! 79-79.

Uzatma periyodu iki takım adına da yavaş başladı. İlk basketi bulan taraf deplasman ekibi oldu. Devamını da getirmeyi başaran ve kolay basketler bulan Anadolu Efes maçtan da 86-95 galip ayrıldı.

Karşılaşmanın detaylı istatistikleri için: https://darussafakabasketbol.com/event/darussafaka-vs-anadolu-efes/