Darüşşafaka Tekfen, Turkish Airlines Euroleague 19.hafta maçında Sinan Erdem Spor Salonu’nda Anadolu Efes’e konuk oldu.

Maçtan önce Anadolu Efes takımımızda şu an forma giyen eski oyuncuları Jon Diebler, Toney Douglas, Berk Demir ve Emircan Koşut’a teşekkür etti.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Tekfen Muhammed Baygül, Toney Douglas, Zanis Peiners, Jeremy Evans ve Micheal Eric beşiyle başlarken Anadolu Efes ise Vasilje Micic, Metecan Birsen, Shane Larkin, Bryant Dunston ve Tibor Pleiss beşini tercih etti.

Maça etkili başlayan taraf Zanis Peiners’in 0-5’lik serisi ile Daçka oldu. Bu seriye karşılık vermekte gecikmeyen Efes bulduğu iki üçlükle TV molasına 8-7 önde girdi. TV molasından da kolay basketlerle dönen Anadolu Efes karşısında sayı üretmekte zorlanan Daçka’mız 14-7 geri düşünce Selçuk Ernak mola almak zorunda kaldı. Moladan toparlanarak dönen Darüşşafaka Tekfen oyunda dengeyi kursa da çeyreği 21-14 geride kapattı.

İkinci çeyrek ev sahibi ekip çeyreğin hemen başında farkı 11’e kadar çıkarttı. Ekibimiz oyuna tutunmaya çalışşa da birkaç kritik hücumdan boş dönen Darüşşafaka Tekfen TV molasına 34-21 geride girdi. Moladan hızlı dönen taraf yine Efes oldu. Bu çeyrekte hücumda zorlanan Daçka soyunma odasına 45-25 geride girdi.

İkinci yarıya da tutuk başlayan Darüşşafaka Tekfen 8-0’lık bir seriye engel olamadı. Bu seriye cevap veren Daçka farkın daha fazla açılmasına izin vermedi. Toney Douglas içeriden ve dışarıdan sayılar bularak takımımızın hücumunu ayakta tuttu ve 29’a kadar çıkan farkı periyodun son bölümündeki etkili oyunuyla 21’e indirdi. Son periyoda Anadolu Efes 66-45 önde girdi.

Son çeyreğe de Jeremy Evans’ın üçlüğüyle başlayan Daçka savunmada da ilk 2 dakikayı sayı yemeden geçirdikten sonra savunmadaki etkisini yitirince fark tekrar açılmaya başladı. Televizyon molasından sonra 0-8’lik bir seri yakalayan Darüşşafaka Tekfen farkı tekrar 18’e indirdi. Son 2 dakika sadece Türk oyunculardan oluşan bir beşe dönen koçumuz Selçuk Ernak bu beşten iyi bir verim aldı. Karşılaşmadan 82-68 mağlup ayrılsak da takımımızın son bölümdeki oyunu ümit verdi.

Maçın detaylı istatistikleri için: https://darussafakabasketbol.com/event/anadolu-efes-darussafaka/