Kulüp başkanımız Sayın Ümit Başkırt bugün canlı yayında konuk olduğu basketbol haber sitesi www.basketfaul.com’da Türk basketbol camiasının tanınan isimlerinden eski basketbol hakemi Necip Kapanlı ile bir söyleşi gerçekleştirdi.  Başkan Ümit Başkırt’ın sezonu ve içinde bulunduğumuz süreci değerlendirdiği söyleşide önemli gündem maddeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Kulüp Başkanımız Sayın Ümit Başkırt’ın görüşlerini paylaştığı bu söyleşinin tamamını dilerseniz sayfanın en altındaki pencereden izleyebilirsiniz.

Söyleşide öne çıkan başlıklar ise şu şekilde oluştu.

 • Türklerimiz olağanüstü işler çıkardılar.
 • Bologna maçı Türkiye’de oynansa farklı olabilirdi. Seyircimizin önünde kazanıp turu geçebilirdik. Oysa Belgrad’da rakip takım oyuncularının iyi tanıdığı bir salonda oynadık.
 • Maçı yeniden izlediğimizde kötü başlamış da olsak yakaladıktan sonra düdüklerin bize izin vermediğini bir kez daha gördük. Bir sonraki hafta  Almanya’da oynamak istemiştik ama Euroleague kabul etmedi.
 • Basketbol şu anda insan hayatında ikincil konu, dünya ekonomisinde büyük bir daralma var. Tekrar eski günlere dönmemiz birkaç yılı alacak.
 • Doğru bütçeler yapıp bütçeleri tutturmamız çok önemli. Son yıllarda ödeme dengesini sağlayabilen, sözü tutabilen birkaç kulüpten biriyiz. Sözümüzü yerine getirmek ve altyapıdan oyuncu çıkarmak bizim alamet_i farikalarımız.
 • Federasyondan bu aşamada ciddi destek bekliyoruz. Basketbol amatör bir branş ve federasyonun özellikle yetiştirici kulüplerin yanında olmasını bekliyoruz.
 • Devam eden kontratları hukuki aşamaya gelmeden çözmeye çalışıyoruz. Lamb ve Jones ile sözleşmenin feshi konusunda anlaştık, Gary ve Hamilton’la sözleşmemiz devam ediyor, Bonzie ile de görüşüyoruz. Ligle ilgili karardan sonra yerlilerle de ortak çözüm bulmaya çalışacağız.
 • Tekfen bize son 2 yıldır çok özel destek veriyor, yeni bütçemizi oluşturacağız. onlarla da konuşacağız ve koçumuz, staff, Sinan, Erkan ve Doğuş’la gelecek sezon için de kontratlarımız var, diğerleriyle de devam etmek isteriz.
 • Mert Akay yatırım yaptığımız bir oyuncuydu ancak ayrılma kararı aldı. 5 yıllık kontratımız varken Sırbistan’a gitti ve altyapıya yatırım yapıp yapmama konusunu sorgulamamıza neden oldu. Ama sonuçta altyapımızdan yetiştirdiğimiz oyuncularla kulübü ayakta tutacak bir mekanizma oluşturmamız gerekiyor.
 • Altyapılarla ilgili master bir plan yapılması lazım, altyapı kulüpleri teşvik almalı.
 • Ligin bu sezon devam edebilmesi  mümkün gözükmüyor. Ülke basketbolu olarak iyi bir sezon geçiriyorduk ama yolculuk sırasında yol kapandı ve işin tadı kaçtı. Oyuncular normalde lige iki ayda hazırlanıyor ama uzun süredir temaslı antrenman yapmamış olanların en az 1 ay belli bir olgunluğa ulaşması mümkün. Ligin oynatılmasının makul olduğunu düşünmüyoruz ve kararın bir an önce verilmesini bekliyoruz.
 • Şifreli yayınlar altında oynatılan lig gözden de ırak, gönülden de ırak. Bunun yeniden değerlendirilmesi ve maçların kolay ulaşılabilecek platformlara taşınması gerekiyor. Basketbol sevgisini yaymak için de buna mecburuz.