Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca, Milli Eğitim Banımız Prof.Dr. Ziya Selçuk ve Gençlik ve Spor Bakanımız M.Muharrem Kasapoğlu ve Türkiye Basketbol Federasyonu’nun 12.03.2020 tarihinde kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda belirttikleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınacak tedbirlerle sporcuların, antrenörlerin, yetkililerin ve taraftarların sağlığı ile güvenliğini korumak adına alınan kararlar ışığında kulübümüz tarafından aşağıdaki kararlar alınmıştır;

• Alt yapı takımlarımızın antrenmanları ve maçları,

• Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’ndaki spor okulumuzun antrenmanları,

• Daçka Basket Akademi şubelerinin basketbol antrenmanları

sonradan belirlenecek bir tarihe kadar ertelenmiştir.

 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınacak tedbirler doğrultusunda Türkiye Basketbol Federasyonu’nun yayınladığı bilgilendirmeye göre ise;

sporcuların, antrenörlerin, yetkililerin ve taraftarların sağlığı ile güvenliğini korumak adına TBF tarafından organize edilen profesyonel liglerdeki müsabakaların 13 Mart Cuma gününden itibaren, Nisan ayının sonuna kadar seyircisiz oynanması kararlaştırılmıştır. Aynı toplantıda ilkokul, ortaokul ve liselerle ilgili alınan tatil kararına istinaden; Basketbol Gençler Ligi maçları, henüz başlamayan altyapı şampiyonaları, 12 DABO faaliyetleri ve Yerel Lig müsabakaları sonradan belirlenecek bir tarihe kadar ertelenmiştir. Devam etmekte olan ve 14 Mart Cumartesi günü sona erecek 18 Yaş Altı Bölge Şampiyonaları ise seyircisiz olarak tamamlanacaktır.

TBF, koronavirüs salgınından doğan mevcut durumu göz önünde bulundurarak; devam edecek müsabakalar için ise aşağıdaki önlemleri almıştır:

• Karşılaşmaların öncesi ve sonrasında seremoniler gerçekleştirilecek ancak el sıkışma olmayacak.

• Soyunma odalarına oyuncular ve takım yetkililerinin dışında kimsenin girmesine müsaade edilmeyecek.

• Hakem masaları ve takım bankları dezenfekte edilecek ve bu alanlarda sıvı el temizleyiciler bulundurulacak.

• Müsabakalarda minimum sayıda personel görevlendirilecek.

TBF gelişen şartları yakından gözlemlemeye devam edecektir. Buna göre önümüzdeki günlerde, lig fikstürü yeniden gözden geçirilebilir ve gerekirse liglerin tatil edilmesi de dahil her türlü ilave karar alınabilir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.