Hakan “hoca” (teknik direktörümüzü böyle çağırmaya alıştık:) on parmağında on marifet, herkese ‘yetişen’ bir süpermen gibi…Bir yandan iş hayatını yürütürken diğer yandan satrançla ilgili sayısız iş ve organizasyona koşuyor, turnuvaların organizatörü, bazen takımların teknik direktörü, bazen baş hakem, federasyonun çalışkan adamı, sporcunun koçu vb…Hakan Özgür’ün bu bitmez enerjisinin önemlice bir bölümünü DSK için değerlendirebiliyor olmak bizim için büyük bir şans. Onu biraz daha tanıyalım.

Hakan hocam sizi tanıyalım?

Hacettepe Üniversitesi Elektronik Bölümü mezunuyum. 1990 yılında Ankara’da bilişim sektöründe yönetici olarak başladığım iş hayatımda; 1992 den itibaren İstanbul’da  sırasıyla Grundig – Cihan Elektronik Ar-Ge ve ISO 9000 Baş Denetçi; Zeytinoğlu Holding Estron (ZET Bilgisayar) Teknik Grup (Kalite Güvence, Üretim, Üretim Planlama, Depo) Müdürü; Teknoloji Holding (Teknoser) Genel Müdür ve Sabancı Telekom’da Projeler Yönetimi Müdürü olarak çalıştım.

2004 yılından itibaren Data Bilişim  Hizmetleri adı altında kurmuş olduğum, Elektronik – Bilgisayar saha ve destek hizmetleri veren şirkette Yönetici Ortak olarak çalışmaktayım.

1996 yılında Türkiye’de Birleşmiş Milletler ve Sivil Toplum Örgütleri tarafından yapılan Habitat II Konferansı öncesinde danışmanlık ve konferans  süresince TOKİ, VIV Konsorsiyumu, Konferans Vadisi, İTÜ Taşkışla Binası NGO, sergi salonları 7 ana network altında 650 PC sisteminin kurulması ve işletilmesini yönettim.

30 yılı aşkın süredir gerek öğrenci gerekse iş hayatı ile Elektronik ve Bilişim sektöründeki tecrübelerimin yanı sıra 1992 yılından itibaren, TSE, TSE-K ve ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi konularında çalışmalar yapmış olup, IRCA Sertifikalı ISO 9000 Lead Assessor belgesine sahibim.

Yoğun iş temposunun arasına satranç nasıl ve ne zaman girdi ?
Ortaokul yıllarında Kahraman Olgaç Hocamızın “Satranç Öğrenelim” adlı kitap serisi ile başlayan satranç serüvenim, Lise ve Üniversite yıllarında da amatör ilgi olarak devam etti.

2007 yılında oğlum Tibet Kağan Özgür’ün satranç ilgisi ile birlikte yoğun bir satranç temposu içerisine girdik. Birçok turnuvalara katıldık. Son 8 yıldır aktif olarak Satranç Yöneticiliği ve Hakemlik yapmaktayım. II. Kademe antrenörüm.

2010 yılında Ulusal ve 2012 yılında FA (FİDE) Hakemi oldum. Çok sayıda Ulusal ve Uluslararası turnuvada başhakemlik yaptım. Beni en çok etkileyen 2012 yılında İstanbul’da yapılan 2012 Satranç Olimpiyatlarında hakem olarak görev almamdır.

Darüşşafaka ile yollarınız nasıl kesişti ?

2013 yılında yapılan Darüşşafaka 150. Yıl turnuvasında başhakemlik yaptım. Turnuva sırasında Okul yöneticilerimiz ve Tesisler Yöneticisi Sayın Faruk Uğurlu ile oldukça güzel bir çalışma yaptık. Turnuvada 2013 yılında Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı olan Sayın Zekeriya Yıldırım satranca ilgilerini aktardılar. Kurum olarak satranç kolunda faaliyet isteklerini öğrendim. 2013 yılı sonuna doğru Kulüp altında Satranç Branşı kurma çalışmaları ile birlikte Darüşşafaka Spor Kulübü DSK ile çalışmalara başladık.

hakanozgur4
Şampiyon kadro, 2014. Sarıyer.

DSK Satranç sizin ustaca emeklerinizle bu yıl (2014) kuruldu, tescil oldu ve İstanbul eleme turlarını nağmağlup ikincilikle bitirdi. Bu başarıyı neye bağlamalıyız ?

Darüşşafaka SK Yönetimi ve tüm ekibin istekli olması, sporcularla sağlanan dostluk ve kurulan sevgi köprüsü ile kısa sürede takım ruhunun oluşması. Takım sporcuları arasında ortaya çıkan sinerjinin maçlardaki skorlara yansıması.

DSK Satranç’ın bu yılki yolculuğu nereye ?

İlk defa katıldığımız 2013 – 2014 sezonu İstanbul Kulüpler Şampiyonasında 21 takım arasında Darüşşafaka SK olarak ikinci sırayı aldık… 22 -29 Haziran 2014 tarihlerinde yapılacak olan 2013 – 2014 Türkiye Kulüpler Şampiyonasında ilk 6’ya girerek 1. Lige çıkmak.

Sizi biraz daha tanıyalım kısa soru-yanıtlarla…İş, aile ?

2004 yılından itibaren Data Bilişim Hizmetleri adı altında kurmuş olduğum, Elektronik – Bilgisayar saha ve destek hizmetleri veren şirkette Yönetici Ortak olarak çalışmaktayım. 1999 doğumlu 1 oğlum var. Tibet Kağan Özgür, Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencisi.

hakanozgur1Satranç dışında ilgilendiğiniz spor dalları ?

Futbol, Basketbol.

Maliyet sorun değilse tatili nerede yapmak istersiniz ?

Madagaskar

En sevdiğiniz 3 lokanta ?

Üsküdar Kanaat, Hacı Abdullah Beyoğlu, Emirgan Sarıköşk,

Ve buradaki 3 yemek ?

Hepsi !

Issız adaya götüreceğiniz 3 şey ?

Kibrit, bıçak, ilaç