Darüşşafaka Spor Kulübü’nü satranç takımı Darüşşafaka Link’i tüm dünyada başarıyla temsil eden Nijat Abasov, elit satranç sporcularının zirve mücadelesi verdiği en prestijli turnuva olan Dünya Satranç Kupası’nın yarı finalinde, dünya Sıralamasının 1 numarası, Norveçli büyük usta Magnus Carlsen ile karşılaşacak.

 Çeyrek finaldeki rakibi Santosh Gujrathi’yi (Hindistan) ilk maçta berabere kaldıktan sonra ikinci maçta mağlup ederek yarı finale yükselen Nijat Abasov, son dörde kalma başarısı gösterdi. Carlsen de Hintli rakibi Gukesh Dommaraju’yu ilk maçta yenip ikincide berabere kalarak, 1.5-0.5 müsabaka puanıyla yarı finale yükseldi.

İki usta oyuncunun ilk maçı, 19 Ağustos günü Bakü’de oynanacak.

Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) Dünya Satranç Kupası’nın Bakü’deki açık kategorisinde 206 satranç oyuncusu ve kadınlar kategorisinde 103 oyuncuyla başlayan liste yer alıyor.

Azerbaycan, ikinci kez Satranç Dünya Kupası’na ev sahipliği yapıyor. İlk kez, açık ve kadın kategorilerinin ilk üç yarışmacısı sırasıyla 2024 Erkek Adaylar Turnuvası ve Kadın Adaylar Turnuvası’nda yer alacak. 25 Ağustos’a kadar devam edecek yarışmalarda kazanan oyuncu, 2.5 milyon dolar alacak.

Dünya Satranç Kupası Bakü’deki Marriott Boulevard’da düzenleniyor.

Magnus Carlsen’in ara verip çekilmesiyle Dünya Şampiyonluğu ünvanını elde eden ve halen bu ünvanı elinde bulunduran Ding Liren’in ünvan maçındaki rakibini belirlemek üzere düzenlenecek olan Adaylar Turnuvası’na, Dünya Satranç Kupası’nda ilk üç sırayı alan sporcular katılma hakkı elde ediyor. Nijat Abasov, yarı finalde Carlsen karşısında yenilse dahi üçüncülük maçı oynayarak ünvan maçına giden yolda adaylar turnuvasına vize alacak.