Yeni sezon hazırlıkları kapsamında Darüşşafaka Tekfen’in oynadığı hazırlık maçlarındaki rakiplerinin baş antrenörleri, Darüşşafaka alt yapı antrenörleri ile bir araya gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda ağırladığımız değerli rakiplerimiz Frutti Extra Bursaspor, Petkimspor ve Gaziantep Basketbol’un baş antrenörleri Tutku Açık, Kęstutis Kemzūra ve Nenad Markovic antrenörlerimize deneyimlerini aktadıkları toplantılar gerçekleştirdiler.

Sırası ile ağırladığımız rakiplerimizden Frutti Extra Bursaspor Baş antrenörü Tutku Açık, alt yapı antrenörlerimizle sohbet toplantıları serimizi devam ettirdi. Koç Açık, özellikle bu sezon sahada uygulayacağı hücum ve savunma sistemlerinden bahsederek konuşmasına başladı. Basketbol ile ilgili görüşerinin Ülkerspor A Takımında ki ilk senelerinde takım arkadaşı olan Micheal Anderson’dan çok etkilendiğini hızlı oyun anlayışı ile ligde fark yaratabilecek bir oyuncu olabileceğine karar vererek çalışmalarını genç bir oyuncu olarak buna yönelik sürdürdüğünü anlattı. Şimdi de antrenör olarak hızlı hücumu takımına nasıl adapte  etmeye çalıştığını alt yapı antrenörlerimizle paylaştı. Bunun yanında oyuncularla 1’e1 yaptığı Bireysel Gelişim çalışmalarının oyuncuların form tutmasına ve gelişimine çok faydası olduğunu söyledi.

Eski bir Darüşşafaka asistan koçu olan ve şu anda Petkimspor Baş Antrenörü olan Kęstutis Kemzūra, özellikle şut ile alakalı bilgi paylaşımında bulundu. Şut mekaniği, ayak hareketleri, şut çalışmasının tekrar sayısı ve şut seçimi olarak 4 ana başlıkta şut hakkında alt yapı antrenörlerimize bilgiler verdi. Konuşmasını “basketbolda eski bir sanat” dediği topsuz oyun konusuna vurgu yaptı. Koçluğunuzda fark yaratmak istiyorsanız oyuncularınıza mutlaka topsuz oyunu öğretin vurgusunda bulundu.

Gaziantep Basket Baş antrenörü Nenad Markovic ise alt yapı antrenörlerimize genç oyuncuların yetiştirilmesi ve geliştirilmesi için çalışan antrenörlerin çok değerli olduğunu anlatarak başlayan Koç Markovic, yeteneğin keşfedilmesi ve eğitimi konusunda fikirleri ile devam etti. Yeni jenerasyon oyuncuların basit fundamental çalışmalarına vakit ayırması ve rutin çalışmalarla çok tekrar yaparak kendilerini geliştirmeleri için yeterli sabırları olmadığını, kendi dönemindeki oyuncularla şimdiki oyuncular arasında en büyük farkın bu olduğunu söyledi. Alt yapı antrenörlerinin, sitem (set düzenleri) yerine, çalışmalarında temel hareketlere (fundamental) daha fazla odaklanmalarını tavsiye ederek konuşmasına son verdi.