Darüşşafaka Tekfen, yeni baş antrenörü Selçuk Ernak önderliğinde Turkish Airlines Euroleague 13.hafta maçında Volkswagen Arena’da Zalgiris Kaunas’ı konuk etti.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Tekfen Markel Brown, Toney Douglas, Micheal Eric, Zanis Peiners ve Jeremy Evans beşiyle başlarken Zalgiris ise Aaron White, Brandon Davies, Derrick Walton Jr., Marius Grigonis ve EdgarasUlanovas beşini tercih etti.

Maça iki takım da hücumda ritimli başladı. Zalgiris’te skor eşit dağılırken takımımızda Markel Brown özllikle üçlük çizgisinin dışından hücumda sıcak elimiz oldu. Televizyon molasına Stanton Kidd’in basketiyle ekibimiz 10-9 önde girdi. Moladan da iyi dönen taraf Daçka oldu. Erken faul problemine girmesine rağmen savunmada sertliği bırakmayan ekibimiz rakibini zor atışlara mecbur etti. Çeyreği Darüşşafaka Tekfen 19-15 önde kapattı.

İkinci çeyreğe de genç oyun kurucumuz Doğuş Özdemiroğlu’nun savunmadaki enerjisiyle müthiş başlayan Darüşşafaka Tekfen farkı 8’e kadar çıkarttı. 23-15. Moladan hücumda toparlanarak dönen Litvanya temsilcisi Brandon Davies’in içeriden bulduğu basketlerle farkı 2’ye indirdi. Çeyreğin sonlarına doğru üst üste hücumlarda doğru şutlar bulan ve özellikle Jon Diebler ile bu şutlardan isabet bulan Daçka soyunma odasına önde girdi. 39-33.

İkinci yarıya hücumda tutuk başlayan Darüşşafaka Tekfen üstünlüğünü kısa sürede yitirse de günün eli sıcak ismi Jon Diebler takımımızı üstünlüğe geri taşıdı. Televizyon molasına Daçka’mız Ray McCallum’ın üçlüğüyle 48-40 önde girdi. Mola sonrası etkinliğimizi biraz yitirsek de içeriden Micheal Eric’in etkili oyunuyla ayakta kalan takımımız son çeyreğe 53-49 önde girdi.

Son çeyreğe hakemlerin bazı tartışmalı düdükleriyle ritmini kaybederek başlayan Daçka üstünlüğünü çeyreğin bitimine 7 dakika kala kaybetti. 55-56. Üstünlüğü kaybeden ve faul hakkı çok erken dolan ekibimiz bütün olumsuz olaylara rağmen iyi bir reaksiyon göstererek 4 dakika kala Jeremy Evans’ın içeriden basketleriyle tekrar öne geçti. 63-61. Savunmada da sağlam duran ve bir sonraki hücumda Markel Brown’dan bir üçlük bulan Darüşşafaka Tekfen 66-61 öne geçti. Jasikevicius’a mola aldırdı. Moladan üçlüklerle dönen Zalgiris farkı bir dakika kala 1’e indirdi. 71-70. 26 saniye kala başka bir üçlükle de 71-73 öne geçti. Maçı deplasman temsilcisi 71-75 kazandı.

Maçın detaylı istatiskleri için: https://darussafakabasketbol.com/event/darussafaka-zalgiris-kaunas/