Darüşşafaka Tekfen, Turkish Airlines Euroleague 10.hafta maçında Volkswagen Arena’da Herbalife Gran Canaria’yı konuk etti.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Tekfen Ray McCallum, Muhammed Baygül, Stanton Kidd, Berk Demir ve Micheal Eric beşiyle başlarken Gran Canaria ise Dj Strawberry, Chris Evans, Kim Tillie, Xavier Rabaseda ve Ondrej Balvin beşini tercih etti.

Karşılaşma öncesi ısınmaya takımımız Down Sendromu Derneği pankartıyla sahaya çıktı.

Micheal Eric’in erken faul problemine girmesiyle ilk dakikada oyuna giren Emircan Koşut ve Berk Demir ile maça iyi başlayan Daçka’mız 8-5 öne geçti. TV molasına kadar da aynı ikili etkinliğine devam edince Darüşşafaka Tekfen molaya 13-9 önde girdi. Moladan hücumda fırtına gibi dönen takımımız farkı 22-13’lük skor ile 9’a kadar çıkarttı. Çeyreğin sonlarında etkisini kaybeden Darüşşafaka Tekfen yine de çeyreği 25-22 önde kapattı.

İkinci çeyrekte iki dış atışla ritmini biraz da olsun bulan İspanyol ekibi çeyreğin başında öne geçti. Benchten gelen Jeremy Evans’ın getirdiği enerji ve Jon Diebler’ın uzak mesafeden bulduğu kritik üçlük bu üstünlüğün kısa sürmesine neden oldu. 34-27 öne geçen ekibimiz rakibine mola aldırdı. Moladan sonra da farkın erimesine izin vermeyen Daçka farkı etkili savunmasıyla ve hızlı hücum sayılarıyla daha da açarak soyunma odasına 44-34 önde girdi.

Üçüncü çeyreğe hücumda dağınık başlayan Daçka, üst üste hücumlardan boş döndü fakat savunmasıyla ayakta kaldı. Çeyreğin başında 6’ya düşen fark Markel Brown’ın güzel smacıyla tekrar 10’a çıktı. TV molasına da Daçka’mız 50-42 önde girdi. Mola dönüşü hücumda top kayıpları üst üste gelince İspanyol ekibi farkı 1 dakika kala 2’ye indirdi. Son çeyreğe Gran Canaria 56-57 önde girdi.

Son çeyreğe seyircisinin desteğiyle baskılı başlayan Daçka, üstünlüğü Ray McCallum’ın üst üste 2 basketiyle geri aldı. 65-62. Bu bölümden sonra son çeyrekte üstünlüğünü kaybeden Daçka’mız 0-11’lik bir seriye engel olamadı ve 3 dakika kala 65-73 geriye düştü. Ahmet Çakı’nın molasından Kartal’ın turnikeleriyle dönen ekibimiz Kartal ve Doğuş’un baskılı savunmasıyla, seyirci desteğiyle oyuna döndü. Fakat maçın son bölümünde sayı üretemeyen Darüşşafaka Tekfen maçtan 71-75 mağlup ayrıldı.

Maçın detaylı istatistikleri için: https://darussafakabasketbol.com/event/darussafaka-herbalife-gran-canaria/