Darüşşafaka Tekfen, Solgar Vitamin Türkiye Kupası final maçında 16 Şubat Pazar günü saat 17:00’da Ankara Spor Salonu’nda Fenerbahçe Beko ile karşılaştı.

Karşılaşmaya Darüşşafaka Tekfen Gary Browne, Sinan Güler, Bonzie Colson, Jarrod Jones ve Johnny Hamilton beşiyle başlarken Fenerbahçe ise Kostas Sloukas, Nando De Colo, Nikola Kalinic, Luigi Datome ve Jan Vesely beşiyle başladı.

Karşılaşmanın ilk çeyreğinde savunmalar ön plandaydı. İki takım da iyi savunmalar karşısında sayı bulmakta çok zorlandı. Çeyreği önde kapatan taraf 11-13 ile Fenerbahçe oldu.

İkinci çeyrekte bir ara 7 sayı geriye düşen ekibimiz, çeyrek sonunda 8-1’lik bir seri yakalayarak devreye moralli girdi. 30-30. İlk yarıda ekibimiz adına en etkili oyuncumuz, içeriden bulduğu basketlerle Johnny Hamilton oldu.

Üçüncü çeyreğe De Colo ile etkili başlayan Fenerbahçe üstünlüğü ele aldı. Farkı 10’a kadar çıkartan sarı lacivertli ekip karşısında maçın kopmaması için büyük bir direnç gösteren ekibimiz, Doğuş Özdemiroğlu önderliğinde maça geri döndü. Üst üste içeriden sayılar bulan Doğuş’a, Johnny Hamilton da eşlik edince Daçka’mız son çeyreğe 48-47 üstün girdi.

Son çeyrek büyük bir çekişmeye sahne oldu. Sahada kıran kırana bir mücadele yaşanırken sertliğin dozajı da iyice arttı. Üstünlüğün sürekli el değiştirdiği final çeyreğinde dış atışlardan sayılar bulmakta zorlanan Darüşşafaka Tekfen’e karşı Fenerbahçe ise üçlükler ile ayakta kaldı. Maçın bitimine 51 saniye kala skor 66-68 iken ve top takımımızdayken, Jan Vesely’nin Milli oyun kurucumuz Kartal Özmızrak’a yaptığı sert faul sonrası olayların karışması sonucunda Jan Vesely Johnny Hamilton ikilisine karşılıklı kasti fauller çalındı ve top Fenerbahçe Beko’ya geçti. Bu pozisyon sonrası yine de maçta kalmayı başaran ekibimiz, Kartal Özmızrak’ın son saniyede uzaklardan gönderdiği üçlükte isabet bulamayınca karşılaşmadan 71-74 mağlup ayrıldı.

Bu sonuçla Darüşşafak Tekfen 2019-2020 Solgar Vitamin Türkiye Kupası’nı ikinci tamamladı ve gümüş madalyanın sahibi oldu. Karşılaşmayı izlemek için otobüslerle İstanbul’dan Ankara’ya gelen ve bizi maç boyunca kesintisiz destekleyen taraftarlarımıza ve camiamıza çok teşekkür ederiz.